• WYSTAWA PAJĄKÓW

          • 31 marca uczniowie klas IV - VIII wybrali się na WYSTAWĘ PAJĄKÓW do Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej. Zobaczyli tam między innymi jeden z najbardziej jadowitych gatunków pająków - czarną wdowę oraz jednego z największych ptaszników na świecie. Uczniowie zobaczyli ponad 35 żywych okazów pająków i skorpionów, a najbardziej odważni mogli potrzymać ptasznika na dłoni oraz spróbować owadów o smaku sera, pomiorów czy pizzy. Była to żywa lekcja biologii na której można było dowiedzieć się czy wszystkie pająki są jadowite, czy w Polsce żyją niebezpieczne pająki a także jak zacząć hodowlę ptaszników. 

          • Spotkanie z podróżnikiem

          • W dniu 27 marca uczniów naszej szkoły odwiedził podróżnik. Opowiedział o Kenii, kraju położonym w Afryce. Oprócz ciekawych opowieści o tym kraju, o plemieniu  Masajów, uczniowie mogli obejrzeć pamiątki z podróży: strój Masaja, broń; miecz oraz rungu (długi wąski trzonek na rączkę oraz ciężką gałkę lub kulkę na końcu, mają zazwyczaj długość około 50 cm), sandały, ozdoby kobiece.

            Uczniowie dowiedzieli się, że dzięki temu że dawniej przez ten obszar przywędrowali na czarny ląd Omańczycy z półwyspu arabskiego, Hindusi, Portugalczycy, Anglicy i z tego miksu różnych kultur powstała osobliwa mieszanka czyli suahili. Okazało się, że nasi zdolni i światowi uczniowie znają już troszeczkę ten język czyli słowa hakuna matata, a także poznali jeszcze kilka nowych słów. Odważne uczennice zaśpiewały znaną piosenkę o tym właśnie tytule.

            Uczniowie naszej szkoły obejrzeli ciekawe zdjęcia z kilku dni spędzonych przez podróżników na safari, w parku narodowym Masaj Mara, wysłuchali wiele ciekawostek o mieszkańcach tej krainy, a także zwierzętach między innymi o „wielkiej afrykańskiej  piątce zwierząt”.

            Z ciekawością wraz z naszym gościem udało się nam  dotrzeć do brzegów największego na świecie jeziora obszarów pustynnych – jeziora Turkana.

            Zaglądnęliśmy także na plantację kawy, a nawet niektórym udało się skosztować i poznać smak ziarna – pestki kawy jeszcze przed wypaleniem.

            Uczniowie zadawali mnóstwo pytań i z ciekawością słuchali opowieści, które przeniosły nas na chwilę do codzienności  innego świata, innych ludzi i innej przyrody.

          • WIOSNA, ACH TO TY ...

          • Pierwszy Dzień Wiosny to w naszej szkole dzień wyjątkowy. Już od pierwszych godzin lekcyjnych, rozpoczynają się gorączkowe przygotowania, by uroczyście powitać tego WYJĄTKOWEGO GOŚCIA! 

            Rozpoczeliśmy od prezentacji klas, podczas których podziwialiśmy Panie Wiosny oraz występy artystycze uczniów. Następnie odbywały się rozgrywki w których liczył się zarówno umysł jak i sprawność fizyczna. Po ogłoszeniu zwyciezców wszyscy razem udaliśmy się na plac szkolny, by tam symbolicznie pożegnać zimę paląc Marzannę.

            Zdobywcy pierwszych miejsc w kategorii klas 1-3 oraz 4-8 - odpowiednio klasa II i VIII- orzymali nagrody w formie bonu podarunkowego uprawniającego do wyjścia do pizzerii. Nagroda została ufundowana przez Panią Dyrektor. Serdecznie Dziękujemy! 

            Aby każdy mógł cieszyć się tym dniem, dodatkową nagrodą dla uczestników był wyjątkowy Uścisk Dłoni Pani Dyrektor! :) 

            Serdecznie Podziękowania kierujemy do Pani Danuty Smyrskiej- "sprawczyni całego zamieszani"!  :) To dzięki Niej mogliśmy wszyscy spędzić ten dzień w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze.

             

             

          • 21 MARCA -DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI-ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

          • Zespół Downa związany jest z występowaniem trzeciego chromosomu w 21 parze – stąd data 21.03. A że ten chromosom ma kształt skarpetki – symbolem stała się właśnie skarpetka. Ich różnorodność i kolorowość symbolizuje tolerancję i fakt, że mimo różnic można cieszyć się życiem.

            Również społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody tego wyjątkowego dnia. Założone dwie różne skarpetki to symbol naszego wsparcia i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

            Serdeczne Podziękowania składamy Pani Pedagog - Agnieszce Dragan oraz Samorządowi Uczniowskiemu za wspaniałą organizację tego dnia.

          • Kartki dla Afryki

          • Uczniowie naszej szkoły przygotowali kartki, które zostały wysłane do Afryki. Akcja została przeprowadzona z inicjatywy Szkolnego Koła Caritas. Ręcznie robione kartki trafiły do dzieci w Afryce. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za wykonane kartki! Jesteśmy pewni, że sprawiliście nimi wiele radości.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, by w szczególny sposób podkreślić róznorodność językową. To również doskonała okazja, by lepiej poznać swój język ojczysty.Uczniowie naszej szkoły również mogli świętować ten wyjątkowy dzień. Młodsi poprzez zagadki, kalambury i "łamańce" językowie. Starsi zaś mieli okazję  zmierzyć się z dykatandem ortograficznym. Dwie uczennice klasy ósmej: Milena Wąsik i  Wiktoria Olszowy okazały się  najlepsze wśród piszących. Wzięły one udział w uroczystych obchodach tego dnia w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, w trakcie którego  mierzyły się z Uniwesyteckim  dyktandem dla Polski jako "Mocarz Ortagrafii" .

          • Poezja po angielsku


          • 17 lutego w Zespole Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Weryni odbył się XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej.  

            Po pandemicznej przerwie wzięło w nim udział 42 uczestników z 12 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu kolbuszowskiego. W tym gronie znalazło się dwóch uczniów naszej szkoły. Byli to Filip Starzec i Maciej Gunia z klasy VIII. Chłopcy zmierzyli się z klasycznymi utworami poezji angielskiej. Fantastycznie opanowali swoje teksty i przepięknie je zinterpretowali. W bardzo wyrównanej konkurencji to Filip zachwycił jury swoją doskonałą wymową i akcentem  dzięki czemu wywalczył I miejsce

            GRATULUJEMY!

          • ZABAWA CHOINKOWA

          • W wyjątkowym dniu bo 14 lutego w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy. 

            Dla uczniów klas młodszych zorganizowano konkurs na najciekawsze przebranie karnawałowe, 

            Uczniowie klas 4-8 zaś, uczestniczyli w konkursie tanecznym.

            Dla wszystkich uczestników konkursów Rada Rodziców ufundowała wspaniałe nagrody; zadbała również o smaczny poczęstunek i wyjątkowy wystrój sali ! Serdecznie Dziękujemy!!! 

             

          • WALENTYNKI

          • Walentynki to wyjątkowy dzień, który świętowany jest nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci. To nie tylko dzień zakochanych, ale przede wszystkim dzień pełen życzliwości i sympatii wobec drugiego człowieka. Zdecydowanie wszędzie dominował kolor czerwony. Niewątpliwie największymi atrakcjami były zdjęcia w fotobudce przygotowanej przez uczennice klasy siódmej pod opieką pani Urszuli Puzio - Szewc i  pani Jadwigi Mędrak oraz otwarcie skrzynki z pocztą walentynkową, do której dzieci wcześniej wrzucały walentynki dla swoich kolegów i koleżanek i nie tylko.

          • "GÓRA GROSZA"

          • Nasza szkoła otrzymała dyplom za udział w XXII edycji "Góra Grosza". Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tą akcję, ponieważ w Górze Grosza każdy najdrobniejszy grosik ma wartość i moc. Jak podkreślają Organizatorzy, najważniejszy jest efekt wychowawczy akcji − uświadomienie uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Oczywiście, każdy przyniósł tyle groszaków, ile mógł. Szczególne podziękowania należą się naszemu koordynatorowi szkolnemu: pani Anecie Sobolewskiej. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy!!!

          • CZAD, CZERNIAK, BEZPIECZNE FERIE

          • Uczniowie naszej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w  profilaktycznych zajęciach, które dotyczyły:

            • Bezpieczne ferie
            • Czad, cichy zabójca!
            • Co powinniśmy wiedzieć o czerniaku?

            Okres grzewczy stwarza szczególne zagrożenie zatrucie tlenkiem węgla zwyczajowo nazywanego czadem. Dlaczego jest on bardzo niebezpieczny?

            Czad jest gazem, którego nie wyczujemy zmysłami ponieważ jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez niedotlenienie.  Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Przegląd i diagnostyka instalacji wentylacyjnych oraz ciągów kominowych oraz kotłowi i urządzeń grzewczy jak również inwestycja w czujniki dymu i czadu w pełni zabezpiecza i chroni nasze życie przed zatruciem dwutlenkiem węgla. Cena takiego czujnika to około 100 zł, a może on uratować życie!

            Dbanie o prawidłowy stan zdrowia, zaczyna się od samokontroli pod kątem chorób cywilizacyjnych, do których należy miedzy innymi czerniak – rak skóry. On  nie pyta się o wiek tylko atakuje. Wczesna diagnoza pozwala praktycznie na całkowite wyleczenie. Dlatego dbanie o zdrowie powinno dobra praktyka wdrażana u dzieci i młodzieży szkolnej.

            Koordynatorzy szkolni: p. Danuta Smyrska, p. Witold Antosz

          • "Broda Heroda, czyli jak Bóg zło w dobro przemienił"

          • W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły przeżywali przedświąteczny czwartek - 22 grudnia.

            Podczas uroczystego apelu bożonarodzeniowego w obecności całej społeczności szkolnej oraz rodziców, uczniowie klas II i III przedstawili inscenizację jasełek pt. "Broda Heroda." Już tytuł zdradza, że historia Bożego Narodzenia została opowiedziana w sposób niebanalny. Obok Maryi, Józefa, aniołów, diabłów i pasterzy występują zwierzęta, a szczególną rolę odgrywa pewna ptasia rodzina. Jej losy w niesamowity sposób, także za sprawą brody Heroda, krzyżują się z przeżyciami Świętej Rodziny.W tej opowieści Herod coś traci, ptaszki i ludzie zyskują, a Bóg zło w dobro przemienia.

            Bogate w treść i oprawę muzyczną przedstawienie wzruszało i bawiło publiczność.

            Mali aktorzy bardzo angażowali się w swoje role, bo każda z nich była dopasowana i artystycznie zinterpretowana. Piękne dialogi i pastorałki, oraz co chyba najważniejsze cudowna ewangeliczna prawda o narodzeniu Chrystusa wspaniale ze sobą współgrały i zachęcały do refleksji. Treść jasełek oraz wrażenia artystyczne wprowadziły widzów w nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

            Pani dyrektor Barbara Batory złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

            W tym dniu odbyły się wigilie klasowe zorganizowane wspólnie z wychowawcami klas. Śpiew kolęd, życzenia, łamanie się opłatkiem sprzyjały życzliwej, świątecznej atmosferze.

        • MIKOŁAJKOWE WYJAZDY KLAS I-VIII
          • MIKOŁAJKOWE WYJAZDY KLAS I-VIII

          • Z okazji ( trochę spóźnionych) mikołajek uczniowie naszej szkoły mieli okazję w dniu 20 grudnia, odwiedzić kino bądź teatr. 

            Klasy I-V oraz klasa VIII, wyruszyły do "Kina Helios" na najnowsze filmowe premiery. Klasa VI i VII w eleganckich strojach odwiedziła "Teatr Maska" w Rzeszowie, by obejrzeć spektakl  "Opowieść wigilijna".

            Wszyscy uczestnicy mikołajkowych wyjazdów byli pod niezwykłym wrażeniem obejrzanych fimów i spektaklu. Chętnie opowiadali o swoich przeżyciach i wrażeniach :)

             

             

          • MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

          • W tym roku uczniowie i nauczyciele Naszej Szkoły musieli być bardzo grzeczni, ponieważ odwiedził nas Święty Mikołaj. Śmiechu i radości było wiele. Dzieci bardzo się ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Na ich twarzach widać było wielkie zadowolenie. Mikołaj obdarował je słodkimi upominkami. Nie zapomniał również o pracownikach naszej szkoły. Także i dla nich znalazły się słodkości w worku Świętego Mikołaja. Wywoływało to liczne uśmiechy, które można oglądać na fotorelacji.. Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację tego dnia.

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

          • MÓJ PRZYJACIEL MIŚ

          • W naszej szkole odbył się Konkurs Plastyczny pt. „Mój przyjaciel miś” dla klas I-III. Zadaniem
            uczestników było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego misia. Konkurs
            cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 29 uczniów. Oto wyniki:
            I miejsce: Łagowski Hubert, Koczot Anna, Konefał Dominika, Fryc Dawid, Czaja Oliwia, Pokrywka
            Karol, Rozmus Martyna, Rozmus Wiktoria, Rzepka Oliwia, Preneta Maja, Bogacz Kacper, Bogacz
            Weronika, Fryc Wiktoria
            II miejsce: Woźniak Magdalena, Starzec Stanisław, Stępień Seweryn, Stróż Krystian, Gul Kornelia,
            Michalski Filip
            III miejsce: Puzio Zuzanna, Ziębka Martyna, Piechota Jakub, Radwańska Kalina, Dec Marcelina, Żądło
            Igor
            Wyróżnienie: Augustyn Zuzanna, Pytlak Anna, Kosmala Wiktoria, Biestek Karolina
            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie im
            gratulujemy.

        • DZIEŃ PIŻAMY.... :)
          • DZIEŃ PIŻAMY.... :)

          • 1 grudnia w naszej szkole świątowaliśmy nietypowy dzień .. Dzień Piżamy !

            Każdy chętny uczeń mógł w tym dniu założyć swoją ulubioną piżamę, kapcie czy nawet skarpetki. Mile widziane były również podusie, kocyki i ulubione pluszaki.

            Wszyscy doskonale się bawili, a dzień upłynął w niezwykle sennej atmosferze... :)))

          • Polska - Perły Południa: Bochnia, Tarnów, Wiśnicz.

          • Polska - perły południa: Bochnia, Tarnów,  Wiśnicz to cele edukacyjnego, międzyszkolnego wyjazdu w dniach 23 - 24 listopada 2022 roku grupy uczniów ze szkół podstawowych w Zarębkach, Kolbuszowej Górnej i Kupnie  wraz z opiekunami.

            Gra terenowa po Rynku i jego okolicy w Tarnowie - uczniowie w kilkuosobowych grupach odszukiwali wybrane miejsca, robili zdjęcia, orientowali się w terenie. Urokliwy tarnowski Rynek Główny zachwycił wszystkich. Uczniowie zobaczyli także: Ratusz, Katedrę, Bimę, Ulicę Wałową, Cafe Tramwaj, Wielkie Schody, Małe Schody i wiele innych atrakcji, wty kulinarnych, tego miasta.

            Zejście w trzewia Ziemi - to wydarzenie, które dane było uczniom w godzinach popołudniowych w dniu 23 listopada. Odbyło się ono w Bochni w szybie Campi.  Cała grupa zjechała prawdziwą górniczą windą na głębokość 248 metrów.Atrakcjami  nocnego pobytu był spływ łódkami, zwiedzanie kopalni, film o przeszłości kopalni w specjalnie przygotowanej do tego sali multimedialnej. Po kolacji uczniowie rozegrali kilka ekscytujących meczów piłki nożnej na podziemnym boisku w  Komorze Ważyn, odbyła się także dyskoteka, podczas której udało się odtańczyć Belgijkę. O 24:00 zapanowała podziemna cisza nocna.

            Po mocno porannej pobudce nastąpiło szybkie pakowanie, następnie śniadanie i z powrotem na powierzchnie 250 metrów windą w górę... i niebo nad naszymi głowami powitało nas opadami mokrego śniegu, co niestety zniechęciło nas do marszu, spaceru i zwiedzania  bocheńskiego rynku.

            Kolejną atrakcją był zamek w Wiśniczu, największy po Wawelu zamek w Małopolsce. Ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Jego początki sięgają XIV wieku. Przywitał i pożegnał nas w płatkach padającego śniegu.

            Wycieczka pozostanie wszystkim w pamięci. W drogę powrotną wybraliśmy się  bardzo zmęczeni ale zadowoleni. Do zobaczenia na szlaku...