• Poezja po angielsku

• 17 lutego w Zespole Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Weryni odbył się XV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Obcojęzycznej.

Po pandemicznej przerwie wzięło w nim udział 42 uczestników z 12 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu kolbuszowskiego. W tym gronie znalazło się dwóch uczniów naszej szkoły. Byli to Filip Starzec i Maciej Gunia z klasy VIII. Chłopcy zmierzyli się z klasycznymi utworami poezji angielskiej. Fantastycznie opanowali swoje teksty i przepięknie je zinterpretowali. W bardzo wyrównanej konkurencji to Filip zachwycił jury swoją doskonałą wymową i akcentem  dzięki czemu wywalczył I miejsce

GRATULUJEMY!

• ZABAWA CHOINKOWA

• W wyjątkowym dniu bo 14 lutego w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy.

Dla uczniów klas młodszych zorganizowano konkurs na najciekawsze przebranie karnawałowe,

Uczniowie klas 4-8 zaś, uczestniczyli w konkursie tanecznym.

Dla wszystkich uczestników konkursów Rada Rodziców ufundowała wspaniałe nagrody; zadbała również o smaczny poczęstunek i wyjątkowy wystrój sali ! Serdecznie Dziękujemy!!!

• WALENTYNKI

• Walentynki to wyjątkowy dzień, który świętowany jest nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci. To nie tylko dzień zakochanych, ale przede wszystkim dzień pełen życzliwości i sympatii wobec drugiego człowieka. Zdecydowanie wszędzie dominował kolor czerwony. Niewątpliwie największymi atrakcjami były zdjęcia w fotobudce przygotowanej przez uczennice klasy siódmej pod opieką pani Urszuli Puzio - Szewc i  pani Jadwigi Mędrak oraz otwarcie skrzynki z pocztą walentynkową, do której dzieci wcześniej wrzucały walentynki dla swoich kolegów i koleżanek i nie tylko.

• "GÓRA GROSZA"

• Nasza szkoła otrzymała dyplom za udział w XXII edycji "Góra Grosza". Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tą akcję, ponieważ w Górze Grosza każdy najdrobniejszy grosik ma wartość i moc. Jak podkreślają Organizatorzy, najważniejszy jest efekt wychowawczy akcji − uświadomienie uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Oczywiście, każdy przyniósł tyle groszaków, ile mógł. Szczególne podziękowania należą się naszemu koordynatorowi szkolnemu: pani Anecie Sobolewskiej. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy!!!

• CZAD, CZERNIAK, BEZPIECZNE FERIE

• Uczniowie naszej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w  profilaktycznych zajęciach, które dotyczyły:

• Bezpieczne ferie
            • Czad, cichy zabójca!
            • Co powinniśmy wiedzieć o czerniaku?

Okres grzewczy stwarza szczególne zagrożenie zatrucie tlenkiem węgla zwyczajowo nazywanego czadem. Dlaczego jest on bardzo niebezpieczny?

Czad jest gazem, którego nie wyczujemy zmysłami ponieważ jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez niedotlenienie.  Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Przegląd i diagnostyka instalacji wentylacyjnych oraz ciągów kominowych oraz kotłowi i urządzeń grzewczy jak również inwestycja w czujniki dymu i czadu w pełni zabezpiecza i chroni nasze życie przed zatruciem dwutlenkiem węgla. Cena takiego czujnika to około 100 zł, a może on uratować życie!

Dbanie o prawidłowy stan zdrowia, zaczyna się od samokontroli pod kątem chorób cywilizacyjnych, do których należy miedzy innymi czerniak – rak skóry. On  nie pyta się o wiek tylko atakuje. Wczesna diagnoza pozwala praktycznie na całkowite wyleczenie. Dlatego dbanie o zdrowie powinno dobra praktyka wdrażana u dzieci i młodzieży szkolnej.

Koordynatorzy szkolni: p. Danuta Smyrska, p. Witold Antosz